Choď na obsah Choď na menu
 


Najväčšia Synagóga na Slovensku Lučenec

Najväčšia synagóga na Slovensku sa nachádza sa v meste Lučenec, v Lučeneckom okrese, na Adyho ulici č. 4. Svojho času ju radili medzi najväčšie synagógy v Európe (medzi prvou 10tkou bola kedysi). Dnes je to najväčšia synagóga na Slovensku, nachádza sa v nadmorskej výške 194 m.

 

Synagóga v Lučenci je neologická synagóga v secesnom štýle postavená v rokoch 1924 – 1925. Je registrovaná ako národná kultúrna pamiatka. Po rekonštrukcii bola znovuotvorená 13. mája 2016.

 

 

Synagóga bola slávnostne odovzdaná do užívania 8. septembra 1925. Náklady na výstavbu boli asi 1,5 milióna korún.

 

Posledný rabín Artúr Reschowský v nej slúžil do roku 1944. Počas fašistickej vlády, bol jej interiér na príkaz Bratislavy vydrancovany a zničený. V roku 1948 ju Židovská náboženská obec predala miestnemu Národnému výboru Lučenec. Medzi rokmi 1948 až 1980 sa stavbu podarilo čiastočne rekonštruovať a zakonzervovat. 

Vďaka týmto úpravám, prežila v pomerne dobrej kondícii aj roky nezáujmu s prelomu storočí.

 

Stavba

 

Synagóga je dielom maďarského architekta Leopolda Baumhorna na mieste schátranej synagógy z roku 1863. Stavba je vysoká 35,4 m. Pôvodná kapacita bola 1 100 osôb.

Neologická synagóga má štvorcový pôdorys, na západnej strane je predĺžená mohutným portikom a nárožnými vežami a na východnej strane päťbokou apsidou a vstavanými nárožnými schodiskami. Hlavné vstupné priečelie tvorí plastický stredný rizalit so závetrím a bohato zdobenými portálmi. Na bočných stranách sú stredové plastické rizality s dvoma vstupmi. Zastrešená je centrálnou kupolou na pendantívoch s priemerom deväť metrov. Synagóga presahuje dve podlažia. Interiér horizontálne člení ochodza okolo modlitebne z južnej, severnej a západnej strany, sprístupnený dvoma trojramennými schodiskami na západnej strane a na východnej strane dvoma priamymi. Štyri železobetónové stĺpy nesú emporu, rozdeľujú priestor na trojlodie, nad centrálnym priestorom sa dvíha dominantná kupola a osem menších kupol. Centrálna kupola je rabicová, zavesená na železobetónovom ráme a osem menších je zavesených oceľovými tiahlami na drevených stropných trámoch. Hlavná nosná kostra stropnej konštrukcie je zo železobetónu a na nej sú voľne položené stropné trámy zo smrekového dreva. Priestor je osvetlený laternou (pôvodne s farebnou vitrážou) a oknami, ktoré sú poskladané do orientálnych trojlistových obrazcov s rovným ostením. Okná majú výplň tvorenú do mriežky z valcovaných oceľových profilov. Výplň tvorilo farebné sklo t. č. zachované len torzovito. Výplň portálov tvoria dvojkrídlové drevené dvere s vyrezávanými lištami a kovovými ornamentmi. Štuková výzdoba je inšpirovaná byzantsko-orientálnymi prvkami. Ostenia okenných otvorov, portály, stĺpy, piliere a klenbové konštrukcie sú bohato profilované a zdobené plastickými – štukovými ornamentmi s rastlinným a geometrickým dekorom.

 

Konštrukcia kupoly, schodiská, podesty a empora sú železobetónové. Dlažby prízemia tvorili keramické dlaždice, na schodoch umelý kameň, na podestách liate terazzo a na empore a v apside bola drevená, palubová podlaha. Omietka v exteriéri a interiéri bola štuková, architektonické časti fasády sadrové a s kombináciou majoliky ako dekoru. V exteriéri je omietka doplnená niektorými kamennými profilovanými článkami (napríklad komíny).

 

Technológia ľahčenej železobetónovej konštrukcie a harmónia v dekore zaraďujú lučeneckú synagógu medzi popredné príklady romantickej architektúry na Slovensku.

 

4.júna 2013 získalo mesto Lučenec stavebné povolenie na „Prestavbu synagógy na multikultúrne priestory“. Rekonštrukčné práce v rokoch 2014-2015 kládli dôraz na obnovenie a prispôsobenie interiéru k využívaniu národnej kultúrnej pamiatky ako multikultúrneho priestoru.

 

Vybudovala sa základná infraštruktúra, sanovali sa omietkové vrstvy a štuková výzdoba. Interiér a exteriér sa zabezpečil tak, aby nedochádzalo k strate hodnôt architektúry a ostala zachovaná pre budúce generácie.

 

Rekonštrukcia synagógy stála 2,5 milióna €, z toho 2,4 mil. poskytli eurofondy.

 

Obnovená Synagóga v Lučenci je od svojho slávnostného otvorenia a sprístupnenia využívaná ako multikultúrny priestor . Návštevníkom je sprostredkovaný odborný výklad z histórie a rekonštrukcie stavby.

 

Súčasťou priestoru ženskej empory stála expozícia judaík pochádzajúcich z mesta Lučenec. Usporadúvajú sa tu rôzne kultúrne a spoločenské podujatia ako napr. koncerty klasickej, ale aj modernej hudby, umelecké výstavy, besedy, tanečné podujatia, plesy, školské akadémie, kongresy, odborné školenia a semináre.

 

Synagóga je návštevníkom sprístupnená počas celého roka, otváracie hodiny sú prispôsobené aktuálnej sezóne. O jej návštevu prejavujú záujem turisti z celého Slovenska a sveta.

 

V súčasnosti 

 

V minulosti bolo spracovaných množstvo ideových návrhov, architektonických dokumentácií. Podnetom pre myšlienku vytvoriť multikultúrny stánok „LUKUS – lučenecké kultúrne stredisko“ je nielen vnútorná potreba mnohých aktívnych ľudí zaujímajúcich sa o umenie ako také, ale aj absencia vhodných priestorov na konkrétne formy umeleckého prejavu. Uskutočnenie koncertov, festivalov, bálov, kongresov, výstav v Lučenci je problematické z hľadiska kapacitného. Priestory takéhoto účelu budú dôstojne slúžiť nielen pre potreby kultúrneho využitia obyvateľov mesta Lučenec, ale aj pre širokú verejnosť, cudzincov ako atraktívne miesto pre cestovný ruch a turizmus. Priestor Synagógy bude slúžiť pre stretávanie sa obyvateľov, najmä umelcov či už z divadelného, výtvarného, hudobného prostredia, alebo aj z iných oblastí kultúry a umenia, ako napr. sochárov, architektov, skladateľov, fotografov, mladých dizajnérov v oblasti módy a podobne. LUKUS bude využívané pre aktivity mládeže v oblasti kultúry, ako sú rôzne záujmové činnosti mládeže, aktivity lučenských občianskych združení, škôl na organizovanie stužkových slávností, ale tiež svadieb.