PAGAŠTAN KONSKÝ
PAGAŠTAN KONSKÝ
Lieči: reuma, ischias, zápaľ sedacieho svalu, kŕčové žili, trombóza
Odborny názov: Aesculus hippocastanum
Jar začína až vtedy, keď rozkvitnú pagaštany. U nás to býva prvý májový týždeň. Tento nádherný strom sa veľmi výstižne nazýva v maďarčine bokrétafa, čo znamená strom - kytica. A naozaj, rozkvitnutý pagaštan možno porovnať s krásnou kyticou a je to tá najväčšia kytica, akú si možno predstaviť.
Pôvod
Pagaštan konský pochádza z oblastí Balkánu, Turecka a severného Grécka, odtiaľ sa rozšíril do celej Európy. Naše deti obľubujú majestátne stromy, ktoré robia svojimi plodmi veľkú radosť. Hnedé bobule ukryté v zelenej pichľavej šupke však nie sú vhodné len na zápalkové zvieratká, či peknú jesennú dekoráciu. Ukrývajú v sebe oveľa viac.
Použitie
Kvet pagaštanu je na zozname predávaných liečivých rastlín a dá sa bežne kúpiť. Napriek tomu ho väčšinou zberám, celé súkvetie, hneď začiatkom kvitnutia, lebo po- trebujem veľké množstvo tejto drogy. Z jednej časti hneď urobím čerstvú tinktúru. Súčasne si nazberám aj trocha listov, ktoré sú tiež dobré, hlavne na vonkajšie použitie.
Rovnako ako kvety a listy aj plody sa uplatňujú na liečenie a sú aj častým krmivom pre divú zver.
Slovenský názov pagaštanu konského vychádza z poznatku, že sa ním pôvodne liečili dýchavičné kone. V lekárskej praxi sa jeho používanie začína u Mathioliho. Dodnes pretrváva osvedčené upotrebenie hlavne zvonku proti reume, ischiasu a zápalu sedacieho nervu. Ďalej na zlepšenie krvného obehu, pri kŕčových žilách, proti trombóze, na liečenie zápalu žíl, pri všetkých druhoch lámok, pri popáleninách a pod. Na všetky tieto ochorenia radím pagaštan medzi najlepšie rastlinné lieky. Boľavé miesta masírujeme niekoľkokrát denne tinktúrou z kvetov, môžeme urobiť aj teplý obklad z pomliaždených listov alebo kvetov.
Pri vnútornom užívaní čaj z kvetov pagaštanu prekrvuje všetky orgány tela, tým podporuje vonkajšie použitie. Jeho pôsobenie je však širšie. Odporúča sa ho piť v ob- vyklom dávkovaní na uvoľnenie žalúdočných a črevných kŕčov, pri hemoroidoch, menštruačných ťažkostiach, výtoku a na úpravu zrážanlivosti krvi. Slúži ako pre- ventívny liek proti trombóze a nedokrveniu niektorých orgánov tela.
Dlhodobé vnútorné používanie a silné dávky môžu byť škodlivé, droga vyvoláva mierne bolesti hlavy a otravy.
Masážna tinktúra proti reume a lámke:
Čerstvé kvetné strapce pagaštanu porežeme na doske a zľahka nasypeme do vhodnej bielej fľa- še s dobrým uzáverom. Zalejeme alpou alebo lesanou, aby droga bola dobre zakrytá a nechá- me vylúhovať na slnečnom mieste 2 - 3 týždne, občas pretrasieme. Precedíme a prefiltrujeme. Boľavé miesta masírujeme a natierame niekoľkokrát denne.