Choď na obsah Choď na menu
 


REBRÍČEK OBYČAJNÝ

REBRÍČEK OBYČAJNÝ

 

Odborný nazov: Achillea millefolium 

Väčšina ľudí pozná túto bylinku pod názvom myší chvost, ktorý patrí k našim najrozšírenejším aj najznámejším liečivým rastlinám. Jeho špinavobiele kvetné strapce sa objavujú veľmi často a sprevádzajú nás takmer počas celej bylinkárskej sezóny. Akoby tým chceli vynahradiť svoj obyčajný, málo atraktívny vzhľad.

b2eaac46a9af8db9373172dc5a266668.jpg

Školské deti v rokoch prvej svetovej vojny chodili zberať,,krvavník". Posielali ho na front, kde nahrádzal absolútny nedostatok liekov. 

Odporúčam zbierať špinavobiele kvety bez nádychu do ružova alebo fialova, lebo sfarbené jedince neobsahujú všetky cenné liečivé látky. Vyberám tie bylinky, ktoré len začínajú kvitnúť a odstrihávam celú hornú časť. Drogu však možno bežne dostať v lekárni a ob- čas aj na trhu.

 

Využitie 

 

Rebríček patrí medzi najstaršie liečivé rastliny a oddávna slúžil predovšetkým na liečenie rán. Jeho silný dezinfekčný účinok a schopnosť zastavovať krvácanie mu umožňuje úspešne hojiť čerstvé rany, preto sa tiež nazýva rastlinou vojakov a drevorubačov. Čerstvá pomliaždená vňať, priložená priamo na ranu, neuveriteľne zrýchľuje hojenie a rana sa aj krajšie zacelí.

Liečebné uplatnenie zvnútra je omnoho širšie. 

 

Čaj z rebríčka zlepšuje trávenie, lie- či žalúdočnú a črevnú neurózu, podporuje činnosť pečene a žlčníka, uvoľňuje všetky druhy kŕčov, lieči astmu, veľmi dobre pomáha pri všetkých ženských chorobách, čistí organizmus, prospieva pri akné a lišajoch. Pri tzv. pálení záhy stačí na jeho od- stránenie vypiť šálku rebríčkového čaju.

Vo výpočte dobrých vlastností rebríčka by sa dalo ešte pokračovať, má však aj také účinky, ktoré môžu pri silných dávkach vyvolať otravy, preto si vyžaduje trocha opatrnosti. Platí to osobitne o ľuďoch s nízkym krvným tlakom, lebo droga ho ešte znižuje. 

 

Pri dlhšom užívaní je dobré po trojtýždennej kúre pitie čaju na 14 dní pre- rušiť. 

 

 

Čajová zmes proti angine pectoris:

vňať rebríčka 5 dielov

vňať srdcovníka 4

vňať nátržníka 3

list imela 3

vňať medovky 2

koreň valeriány 2

koreň puškvorca 2

kvet hlohu 2

 

Dve lyžice zmesi namočíme do 1/2 1 vlažnej vody a necháme min. 8 hodín stáť. Potom väčšiu časť macerátu zlejeme, zvyšok asi minútu povaríme a necháme prikryté pomaly vychladnúť. Pijeme dvakrát denne, ráno a večer.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.